Program Klas Filmowych prowadzony przez DCF

Liczba odpowiedzi: 0
Załącznik ($a)

Drodzy Państwo!

Od kilku lat prowadzimy w Dolnośląskim Centrum Filmowym program Klas Filmowych, który jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki i swobodną dyskusją o kinie (ale nie tylko).

Komponent praktyczny realizowany jest w kinie w postaci seansów filmowych, które poprzedzone są jedną z interaktywnych metod nauczania, takich jak prelekcja lub warsztat aktywizujący, a prowadzonych przez filmoznawcę lub eksperta z zakresu sztuki filmowej. Komponent teoretyczny może być realizowany w szkołach w postaci zajęć lekcyjnych prowadzonych przez nauczyciela,
w oparciu o kompendium tematyczne, czyli zestaw materiałów edukacyjnych składających się z prezentacji multimedialnych i filmów edukacyjnych. I właśnie to kompendium przekazujemy bezpłatnie w Państwa ręce.

Na Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej https://pe.edu.wroclaw.pl/course/view.php?id=1121 znajdziecie Państwo prezentacje oraz filmy edukacyjne z 22 tematów, a z dodatkowych dwóch są w trakcie przygotowania. Materiały pozwolą poszerzyć wiedzę z zakresu historii kinematografii i języka filmu oraz rozwinąć młodzieży umiejętności jego krytycznej analizy z wykorzystaniem różnych tekstów kultury. Stanowią one pomoc w rozwijaniu obszaru edukacji medialnej, ale będą również istotnym uzupełnieniem edukacji szkolnej w ogóle. Dzięki nim młodzież rozwinie umiejętność krytycznego odbioru filmu oraz nauki dyskusji o problemach, które porusza i emocjach, jakie wywołuje. Program ukierunkowany jest na kształtowanie umiejętności odwoływania się do filmu przez uczennice i uczniów jako środka wyrazu osobowości i wyobraźni, jak również dostęp do tekstów kultury wykraczających poza podstawę programową, a mogących uzupełnić wybrane konteksty historyczne i społeczne.

Materiały znajdujące się na platformie przygotowali: Magdalena Klich-Kozłowska, Iwona Morozow, Martyna Stec, Natalia Stysło, Adam Flamma, Adam Kruk oraz Lech Moliński.

Serdecznie zapraszam do korzystania z materiałów, a w razie pytań lub wątpliwości – jestem do Państwa dyspozycji!

Joanna Staszewska,
Specjalistka ds. edukacji
Dolnośląskie Centrum Filmowe
joanna.staszewska@dcf.wroclaw.pl
783 201 185