Przejdź do głównej zawartości

DOŁĄCZ DO DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2025

Liczba odpowiedzi: 0
Newsletter Saferinternet Listopad
JUŻ DZIŚ DOŁĄCZ DO DNIA BEZPIECZNGO INTERNETU!

JUŻ DZIŚ DOŁĄCZ DO DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU!

Dzień Bezpiecznego Internetu dopiero 11 lutego 2025 r., ale już dziś można zgłosić inicjatywy lokalne i wesprzeć ogólnopolskie obchody. Polskie Centrum Programu Safer Internet – które tworzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – zaprasza na Dzień Bezpiecznego Internetu 2025!

Inauguracja kolejnej edycji 11 lutego 2025 roku! Przygotowujemy dla Was:

🔵 galę z wystąpieniami ekspertów i ekspertek z dziedziny,

🔵 miesiąc pełen webinarów dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą,

🔵 dwa miesiące lekcji online dla uczniów i uczennic w każdym wieku!

 

Zachęcamy do zapisania sobie tej daty w kalendarzu oraz obserwowania naszej strony internetowej i profilu facebookowego!

 

Więcej informacji wkrótce, a już dziś zapraszamy szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania DBI i zgłaszania lokalnych inicjatyw DBI! Uwolnijcie swoją kreatywność: zorganizujcie zajęcia edukacyjne, wystawy, konkursy, kampanie informacyjne, zapewnijcie uczniom i uczennicom aktywności promujące bezpieczeństwo w internecie!

 

Najlepsze inicjatywy zostaną nagrodzone! 🏆

 

MEDIASMARTONLINE – PRZEWODNIK PO DZIAŁANIACH I MATERIAŁACH Z ZAKRESU EDUKACJI MEDIALNEJ

MEDIASMARTONLINE – PRZEWODNIK PO DZIAŁANIACH I MATERIAŁACH Z ZAKRESU EDUKACJI MEDIALNEJ

Od 24 października trwa europejska kampania, której celem jest podnoszenie świadomości na temat europejskich aktywności, inicjatyw i materiałów edukacyjnych realizowanych i opracowywanych do pracy z dziećmi i młodzieżą w ramach podnoszenia ich kompetencji medialnych.

Młodzi ludzie spędzają w internecie coraz więcej czasu. Potrzebują wsparcia, aby korzystać z nowych technologii w sposób bezpieczny. Stąd coraz więcej inicjatyw mających na celu rozwijanie u młodzieży kompetencji informacyjnych, a także świadomego i krytycznego podejścia do treści udostępnianych w mediach, w szczególności w mediach społecznościowych.

 

Aby łatwiej odnaleźć ciekawe i pomocne materiały do wykorzystania w czasie pracy z młodzieżą czy akcje, w które można zaangażować się z uczniami, z inicjatywy Better Internet for Kids (BIK), we współpracy z siecią Bezpiecznych Centrów Internetowych Insafe oraz Stowarzyszeniem Media & Learning Association powstała kampania #MediaSmartOnline. Jej głównym elementem jest baza europejskich działań i materiałów z zakresu edukacji medialnej. Zachęcamy do sprawdzenia przewodnika, zainspirowania się i wykorzystania najciekawszych materiałów!

 

CYBERLEKCJE 3.0 - BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI

LEKCJE ONLINE ORAZ KURS E-LEARNING W RAMACH KAMPANII LGBT+JA!

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zachęca do zapoznania się z najnowszą ofertą edukacyjną dla młodzieży w wieku 13 –17 lat przygotowaną w ramach kampanii LGBT+ja!

Mamy dla Ciebie prezent w ramach nowej odsłony kampanii LGBT+ja!

Nie wiesz, jak rozmawiać z młodzieżą szkolną na temat różnorodności płciowych, seksualnych i relacyjnych?

Chcesz, aby Twoi uczniowie i uczennice wiedzieli, co robić, aby wspierać różnorodne osoby oraz dobrze się czuli i byli bezpieczni?

 

Mamy dla Ciebie gotowy sposób na lekcję z młodzieżą w wieku 13–17 lat!

🟠 Przejdź z klasą nasz kurs e-learningowy, w którym zobaczycie nasz nowy film pt. „on/jego”, poznacie różne informacje o queerowych nastolatkach oraz o tym, jak budować grupę przyjazną osobom o różnych tożsamościach płciowych i seksualnych ➡️ KLIKNIJ TU, ŻEBY ZOBACZYĆ KURS.

🟠 Możesz też zapisać swoją klasę na jedną z lekcji online opartych na wyżej opisanym kursie!

 

Terminy lekcji:

🔵 26 listopada 2024 r., godz. 8:55 –9:40, ZAPISY ➡️ KLIKNIJ TUTAJ

🔵 29 listopada2024 r., godz. 8:55 –9:40, ZAPISY ➡️ KLIKNIJ TUTAJ

 

Wspólnie zadbajmy o tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla nas wszystkich.

 

Projekt został częściowo sfinansowany przy wsparciu grantu Ambasady USA. Opinie, poglądy lub wnioski przedstawione w filmie i kursie e-learning są opiniami autorów_ek i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Departamentu Stanu.

Patronatem społecznym kampanię LGBT+ja objęła Fundacja GrowSPACE.

 

 

ROZWIJANIE KOMPETENCJI INFORMACYJNYCH UCZNIÓW W PRZECIWDZIAŁANIU DEZINFORMACJI

ROZWIJANIE KOMPETENCJI INFORMACYJNYCH UCZNIÓW W PRZECIWDZIAŁANIU DEZINFORMACJI

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną, jaka powstała w ramach międzynarodowego projektu "Make it clear - educating young people against disinformation online".

Materiały stworzone zostały przez NASK wraz partnerami z Łotwy (Latvian Internet Association) oraz Rumunii (Save the Children Romania) w ramach programu Komisji Europejskiej „Kreatywna Europa”. Celem projektu jest rozwijanie u młodzieży kompetencji informacyjnych, w szczególności umiejętności świadomego i krytycznego podejścia do treści udostępnianych w mediach społecznościowych.

 

W ramach projektu przygotowano liczne materiały edukacyjne (w pięciu wersjach językowych: PL, EN, UA, RO, LV) adresowane do nauczycieli i osób pracujących z dziećmi, rodziców oraz młodzieży w wieku 11-17 lat. Oferta obejmuje takie materiały, jak: 8 modułów lekcji dla uczniów w wieku 11-13 lat, 8 modułów lekcji dla uczniów w wieku 14-17 lat, edukacyjną grę planszową „Digital brainiacs” (z opcją wydruku w domu lub szkole), „Me(nu)todyka” - narzędzie wspierające pracę nauczycieli z uczniami, podcast, nagrania eksperckie z konferencji. Materiały edukacyjne poruszają tematy m.in.: dezinformacji, higieny cyfrowej, partycypacji obywatelskiej, odróżniania faktów od opinii.

 

Materiały dostępne są na stronie: makeitclear.edu.pl

 

 

CYBERLEKCJE 3.0 – WEBINARY DLA UCZNIÓW NA TEMAT CYFROWEJ HIGIENY

CYBERLEKCJE 3.0 – WEBINARY DLA UCZNIÓW NA TEMAT CYFROWEJ HIGIENY 

Nadużywanie nowych technologii oraz dbanie o prywatność w internecie to wyzwania, w których musimy wspierać młodych ludzi. W ramach projektu Cyberlekcje 3.0, realizowanego z inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji, zapraszamy na kolejne webinary dla uczniów, na których porozmawiamy o tym, jak dbać o cyfrowy dobrostan i potrzebie zachowania równowagi w korzystaniu z mediów cyfrowych. 

 

Uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej zapraszamy na lekcję dotyczącą nadużywania nowych technologii, a uczniów szkół ponadpodstawowych, na spotkanie na temat cyfrowej higieny. Webinary odbędą się 27 listopada. Zachęcamy do zapisów! 

 

Nadużywanie nowych technologii

Webinar dla klas VII-VIII szkoły podstawowej,

27.11.2024 r., godz. 8:55 – 9:40.

 

Higiena cyfrowa 

Webinar dla uczniów szkoły ponadpodstawowej,

27.11.2024 r., godz. 10:45 – 11:30.

 

Informacje o projekcie Cyberlekcje 3.0, szkoleniach dla kadry pedagogicznej i webinarach dla uczniów są dostępne tutaj.

 

 

BEZPŁATNE SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI - ZAPRASZAJĄ NASK-PIB WRAZ Z MINISTERSTWEM CYFRYZACJI

BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI - ZAPRASZAJĄ NASK-PIB WRAZ Z MINISTERSTWEM CYFRYZACJI

Aby wzbogacić Państwa wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci oraz wyposażyć w gotowe narzędzia do pracy z uczniami zapraszamy na bezpłatne, całodniowe szkolenia dla nauczycieli w ramach projektu Cyberlekcje 3.0, realizowanego przez Cyberprofilaktykę NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Na szkoleniu omówimy m.in. jak dbać o cyberhigienę i prywatność w sieci. Podzielimy się naszymi doświadczeniami w prowadzeniu zajęć i krok po kroku przejdziemy przez 2 scenariusze – na temat cyberprzemocy i nadużywania nowych technologii.

 

Dostepne są zapisy na szkolenia w 4 miastach województwa mazowieckiego:

 

🔵 25 listopada w Siedlcach (są jeszcze miejsca),

🔵 26 listopada w Makowie Mazowieckim (są jeszcze miejsca),

🔵 9 grudnia Płocku (są jeszcze miejsca),

🔵 10 grudnia w Mławie (są jeszcze miejsca). 

 

Szkolenie jest bezpłatne, a po jego zakończeniu otrzymacie Państwo certyfikaty.

Agenda szkoleń dostępna jest pod linkiem: Szkolenia dla nauczycieli | Cyberprofilaktyka NASK.

 

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zapraszamy!

 

 

  

facebook
youtube
 

Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, a obecnie funkcjonuje w ramach programu Connecting Europe Facility. Tworzą je państwowy instytut badawczy NASK (koordynator PCPSI) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje). Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. Partnerem większości realizowanych przez Centrum projektów jest Fundacja Orange.

NASK, ul. Kolska 12, 01-045 Warszawa, tel. +48 22 380 82 00
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, ul. Mazowiecka 12/25, 00-048 Warszawa, tel. +48 22 616 02 68
kontakt@saferinternet.pl