Inicjatywy edukacyjne, informatyka i nie tylko

Liczba odpowiedzi: 0
Załącznik ($a)

"Szanowni Państwo, 

 
Mam przyjemność poinformować o następujących inicjatywach edukacyjnych związanych z kształceniem informatycznym i edukacją informatyczną jednocześnie prosić o ich rozpropagowanie w Państwa regionie, najlepiej poprzez przesłanie do szkół i nauczycieli, jak i uczniów, oraz zamieszczenie na stronach kuratorium. 
 
Rozpoczęła działanie Olimpiada Informatyczna Juniorów, finansowo wspierana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - link do strony/serwisu: oij.edu.pl. Cechą odróżniającą OIJ od OI jest to, że na pierwszym poziomie staramy się przyciągnąć uwagę jak największej liczby uczniów przygotowując ich na wyzwania tej Olimpiady, zarówno od strony algorytmiki jak i programowania. Polecam informacje na tej stronie i zapraszam do współpracy i promocji. Pierwsza odsłona już od 16 września. (XIV numer OIJ jest kontynuacją numeracji wcześniejszych konkursów/olimpiad dla gimnazjalistów i młodzieży). Załączam plakat do wykorzystania.
 
Do 15 listopada 2019 będzie czynna w Muzeum UJ w Krakowie wystawa mechanicznych maszyn do liczenia - ok 130 eksponatów z mojej kolekcji i kilka znakomitych eksponatów z UJ, m.in. oryginalne dzieło Napiera na temat jego pałeczek z 1617 rok! Zapraszam i polecam. Eksponatom towarzyszą plansze z objaśnieniami historii i działania maszyn oraz życiorysami twórców. Świetna okazji do lekcji historii, nie tylko informatyki. Proszę polecić nauczycielom i szkołom - zwłaszcza w tym okresie, gdy smok wawelski szykuje się do zimowej drzemki. Można popróbować swoich sił i umiejętności przy niektórych eksponatach. Trochę informacji tutaj: https://maius.uj.edu.pl/muzeum/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_UrSr4CZk44nK/11876392/143246972 - zdjęcia są z wernisażu w dniu 2 września 2019. Załączam plakat.
Planuję nagrać przewodnik po wystawie, do słuchania w czasie jej zwiedzania. 
 
Przypominam o corocznie rozgrywanym konkursie "Bóbr" - szczegóły i terminarz na stronie bobr.edu.pl. W niedalekiej przyszłości zostanie uruchomiony serwis z zadaniami dla Bobrów w postaci repozytorium, z którego będzie można wybierać zadania i tworzyć zestawy tematyczne, odpowiednie do tematów lekcji. 
 
Podobnie, bez przerwy działa inicjatywa godzinakodowania.pl, serwis został przeniesiony na moją witrynę mmsyslo.pl (jeszcze w przeróbkach). 
 
 
Pozdrawiam serdecznie, 
Maciej M. Sysło"


--